Kategorie
- Maszyny do Pakowania
- Maszyny do Napełniania Butelek
- Kartoniarki
- Maszyny Wytłaczające
- Systemy Pakowania Produktów Elastycznych
- Opakowania do Żywności
- Maszyny Formujące
- Urządzenia do znakowania laserowego
- Znakowanie Produktów
- Etykietowanie produktów
- Linie Produkcyjne
- Śledzenie i identyfikacja produktu
- Zgrzewarki Próżniowe
- Drukowanie Danych Zmiennych
Urządzenia do znakowania laserowego
Urządzenia do znakowania laserowego służą do nanoszenia wymaganych kodów oraz innych oznaczeń identyfikacyjnych na produkty i opakowania. Znakowanie laserowe jest technologią bezkontaktową, która oferuje wiele korzyści w porównaniu z innymi metodami znakowania. Zapewnia wyższą jakość i większą trwałość oznaczeń oraz pozwala ograniczyć ilość zużywanych materiałów eksploatacyjnych, co przekłada się na niższy całkowity koszt eksploatacji urządzenia.
Urządzenia te wykorzystują kilka różnych rodzajów technologii laserowej, w tym źródła światła laserowego CO2, światłowodowe i UV o różnej mocy wyjściowej. Wybór spośród tych różnych rodzajów laserów pozwala na pomyślne wykorzystanie urządzeń do znakowania laserowego na szerokiej gamie podłoży, w tym na metalu, tworzywach sztucznych o małej i dużej gęstości, gumie, drewnie oraz kartonie. Zastosowania znakowania laserowego obejmują umieszczanie oznaczeń produkcyjnych i kodów daty na plastikowych i szklanych butelkach oraz innych podłożach opakowań, a także znakowanie pojedynczych produktów i części z metali oraz tworzyw sztucznych.
Wiele systemów znakowania laserowego jest wyposażonych w akcesoria do laserów, w tym soczewki i obrotnice wiązki, które pomagają zmaksymalizować wydajność lasera, umożliwiając skuteczne znakowanie produktów i opakowań w ruchu, co sprzyja zwiększeniu produktywności.
Lasery CO2 (dwutlenek węgla) są obecnie laserami o największej mocy i wykorzystuje się je w wielu różnych zastosowaniach. Wiązka światła podczerwonego lasera CO2 nadaje się zarówno do znakowania traserskiego, jak i do znakowania dużych pól.
Urządzenia do znakowania laserowego UV doskonale nadają się do znakowania produktów i opakowań w branży farmaceutycznej, medycznej i kosmetycznej w celu zapobiegania próbom manipulacji i fałszowania, zapewniając ochronę marki przez cały okres eksploatacji produktu oraz umożliwiając śledzenie w kanałach dystrybucji.
Światłowodowe systemy znakowania laserowego wykorzystuje się zwykle do znakowania solidnych materiałów o dużej gęstości. Te wszechstronne lasery umożliwiają szybkie nanoszenie złożonych danych, są łatwe w obsłudze i można je łatwo zintegrować z liniami produkcyjnymi.
Urządzenia laserowe tworzą znaki na powierzchni, wykorzystując trzy podstawowe metody: znakowanie, wytrawianie lub grawerowanie. Znakowanie ma miejsce, gdy laser wysokotemperaturowy zmienia powierzchnię produktu lub materiału pojemnika, usuwając (np. przez ablację) materiał z określonych obszarów lub zmieniając kolor powierzchni w celu pozostawienia kodów alfanumerycznych lub kodów 1D i 2D na powierzchni materiału. Kody te są trwałe i nie ulegają rozpuszczeniu pod wpływem wilgoci lub czyszczących środków chemicznych, jak to często bywa w przypadku kodów atramentowych.
Wytrawianie to proces używany do znakowania twardych materiałów, takich jak szkło i kamień. Pod wpływem wysokiej temperatury lasera powierzchnia kontaktu gwałtownie się rozszerza, co skutkuje pękaniem i odpryskiwaniem materiału. Dzięki kontrolowaniu położenia wiązki lasera na powierzchni powstają odpryski tworzące kody.
Grawerowanie polega na tym, że ciepło skupionej wiązki lasera powoduje zmianę lub nawet odparowanie powierzchni materiału, tworząc na niej oznakowanie, lub przepala pomalowaną powierzchnię, odsłaniając spodnią warstwę materiału widoczną jako kod. Rodzaj i moc laserów używanych w ten sposób zależą od materiału, który ma być znakowany.