Do drukowania lub wytrawiania oznaczeń na powierzchniach metalowych stosuje się różnego rodzaju systemy znakowania laserowego. Te trwałe kody mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia szybkiej identyfikacji oryginalnych produktów i części. Drukowanie na powierzchniach metalowych znajduje zastosowanie w branży lotniczej i motoryzacyjnej, a także na opakowaniach konsumenckich, takich jak pojemniki na napoje i opakowania produktów farmaceutycznych.
Obecnie używane urządzenia do wytrawiania laserowego obejmują różne systemy laserów CO2, podczerwonych, UV i światłowodowych. Metale są materiałami odpornymi na wysoką temperaturę, dlatego znakowanie ich wymagało początkowo napromieniowania wiązką lasera o dużej gęstości. Systemy te nanoszą kody na powierzchnie na trzy sposoby: przez znakowanie, wytrawianie lub grawerowanie.
Obecnie dostępna jest gama urządzeń laserowych o różnej mocy wyjściowej do znakowania rozmaitych podłoży metalowych oraz różnych opakowań i produktów. Drukowanie na powierzchniach metalowych. Znakowane metale zwykle obejmują zakres od anodowanego aluminium po stal nierdzewną i metale powlekane, których powierzchnia może być usuwana przez laser w precyzyjnych wzorach w celu uzyskania wyraźnych, trwałych znaków. Biorąc pod uwagę, że te różne systemy laserowe działają w różny sposób z różnymi metalami, firmy muszą ocenić dostępne systemy, wykorzystując je do znakowania próbek swoich konkretnych materiałów, zanim wybiorą system najlepiej pasujący do potrzeb.
Znakowanie laserem światłowodowym jest najczęściej wykorzystywane do umieszczania oznaczeń lub kodów na powierzchniach ze stali nierdzewnej. Te systemy o większej mocy nanoszą kody identyfikacyjne bezpośrednio na części ze stali nierdzewnej i na większe produkty poprzez wytrawianie lub grawerowanie powierzchni. Kody te mogą być kodami numerycznymi, alfanumerycznymi, 2D lub konwencjonalnymi kodami kreskowymi.
Systemy znakowania laserowego CO2 wykorzystujące krótsze długości fali niż tradycyjne długości fali lasera CO2 mogą być używane do tworzenia oznaczeń na takich powierzchniach metalowych, jak anodowane aluminium. W procesie tym usuwany jest kolor z powierzchni aluminium, co odsłania gołą metalową powierzchnię pod spodem i tworzy precyzyjne znaki do kodowania.
Systemy laserowe są również wykorzystywane do znakowania powierzchni uprzednio przygotowanych poprzez pokrycie ich farbami emaliowymi — usuwają powierzchnię farby w celu utworzenia kodów na odsłoniętej powierzchni metalu. Zaletą tego procesu jest użycie laserów o bardzo małej mocy, co pozwala obniżyć koszty i przyspieszyć produkcję. Ponadto, ze względu na niskie zużycie energii, urządzenie wytwarza niewiele albo nie wytwarza wcale oparów ani pozostałości, tworząc bezpieczne środowisko dla pracowników.
Do grawerowania laserowego metali opracowano również powierzchnie wstępnie powlekane i powlekane natryskowo. Powłoki te są widoczne dla wiązki lasera, która podczas przechodzenia przez nie wtapia powłokę w podłoże. Powłoki te pod wpływem wiązki lasera zmieniają powierzchnię metalu na inny kolor (często czarny, brązowy lub szary), tworząc pożądany znak.