Systemy atramentowego druku ciągłego to urządzenie, które umieszcza znaki na produktach i opakowaniach, wyrzucając krople atramentu na docelową powierzchnię, tworząc litery, cyfry i inne kody. Znakowarki atramentowe mogą drukować praktycznie na każdym podłożu, m.in. na papierze, tworzywach sztucznych, kablach, metalu, żywicy i szkle. Do typowo drukowanych informacji należą daty ważności, numery partii, numery seryjne, kody kreskowe i kody dat.
Do tworzenia tych znaków alfanumerycznych oraz 1- i 2-wymiarowych oznakowań służy oprogramowanie znakowarki, które odpowiednio steruje strumieniem atramentu. W ten sposób producenci mogą oznaczać swoje produkty i opakowania, aby móc je śledzić w toku procesu, zachowywać zgodność z wymaganiami prawnymi oraz ułatwić sobie szybkie wycofanie produktu, gdyby zaszła taka konieczność. Ponadto współczesne atramenty szybko schną, co ogranicza ryzyko smużenia lub rozmazywania nadrukowanych kodów, dzięki czemu pozostają one czytelne przez cały czas w toku produkcji i dystrybucji.
Zdolność systemów druku atramentowego do efektywnego i niezawodnego umieszczania tych atramentowych kodów, zarówno skanowalnych, jak i czytelnych dla człowieka, zapewniła im miejsce na najrozmaitszych liniach produkcyjnych. Systemy te są powszechnie stosowane m.in. w przemysłach spożywczym i farmaceutycznym oraz w branżach części samochodowych i kosmetyków.
Liczne współczesne zaawansowane systemy druku atramentowego są wyposażone w oprogramowanie, które nie tylko umożliwia szybkie i czyste drukowanie, ale też ostrzega personel obsługi, gdy zaczyna brakować atramentu lub rozpuszczalnika. W niektórych przypadkach producentowi systemu druku atramentowego oprogramowanie umożliwia również dostęp do elementów sterujących danego urządzenia i zdalne dokonywanie regulacji i korekt, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia przestojów w produkcji.
Dzisiejsze zaawansowane systemy druku atramentowego, takie jak drukarki atramentowe do druku ciągłego (CIJ) firmy Videojet, przynoszą producentom korzyść polegającą na tym, że wymagają w ciągu roku jedynie około pięciu minut konserwacji prewencyjnej przeprowadzanej przez samego użytkownika, albo raz w roku, albo po 3000 godzin pracy drukarki, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Personel linii może wykonywać tę przewidywalną konserwację prewencyjną bez pomocy eksperta w dziedzinie CIJ. Pomaga to eliminować niespodzianki, które mogłyby powodować nieplanowane przestoje, oraz utrzymywać ciągłą pracę drukarek, tym samym zapewniając maksymalną produktywność.
Powiązane Artykuły
Sugerowane Rozwiązania
Kategorie
- Maszyny do Pakowania
- Maszyny do Napełniania Butelek
- Kartoniarki
- Maszyny Wytłaczające
- Systemy Pakowania Produktów Elastycznych
- Opakowania do Żywności
- Maszyny Formujące
- Urządzenia do znakowania laserowego
- Znakowanie Produktów
- Etykietowanie produktów
- Linie Produkcyjne
- Śledzenie i identyfikacja produktu
- Zgrzewarki Próżniowe
- Drukowanie Danych Zmiennych