Wytrawianie laserowe szkła

Rozwiązania do znakowania laserowego do trwałego druku na szkle

Znakowanie laserowe to kolejne rozwiązanie do drukowania na szkle, które pozwala uzyskać trwałe kody o wysokiej rozdzielczości na szkle niemal każdego rodzaju i koloru. Trwałe oznakowania chronią kody przed ingerencją w obrębie nieautoryzowanych kanałów. Co więcej, wysokiej jakości oznaczenia umożliwiają wykorzystanie wyraźnego znakowania i budują zaufanie klientów do marki.

Gdy laser umieszcza kod lub znak na powierzchni z tworzywa sztucznego, robi to poprzez wykorzystanie wysokiej temperatury do stopienia materiału z tworzywa sztucznego, ablacji (usunięcia) jego części i pozostawienia znaku na powierzchni. Zmieniając w ten sposób powierzchnię, laser pozostawia znak bardziej trwały niż drukowany, który może zostać zmieniony po nałożeniu go na mokrej powierzchni butelki, zmyty podczas przetwarzania lub uszkodzony w wyniku ścierania podczas obsługi.

Gdy jednak wiązka lasera trafia w szkło, rezultat jest zupełnie inny: szkło pęka. Po bardzo szybkim podgrzaniu naturalnych ziaren i struktur krystalicznych na powierzchni oddziela się od nich mikroskopijny odłamek. Dzieje się tak, ponieważ gorący kawałek gwałtownie rozszerza się względem otoczenia. W ten sposób lasery są używane do wytrawiania lub grawerowania na szkle, a jeśli moc, szybkość i skupienie wiązki są dobrze kontrolowane, można uzyskać doskonałe wyniki.

Wytrawianie laserowe szkła – przy użyciu tego procesu szklane butelki, fiolki i słoiki mogą być znakowane laserowo w celu uzyskania numerów seryjnych, wewnętrznych kodów identyfikacyjnych oraz alfanumerycznych informacji identyfikacyjnych na szkle przezroczystym i kolorowym. Jest to szczególnie ważne w miejscach przetwarzania o dużej wilgotności, w których może dojść do rozpuszczenia atramentu lub poluzowania etykiet albo w których obsługa produktów może doprowadzić do starcia lub rozmazania wydrukowanych kodów.

Ablacja wykonywana na szkle w procesie laserowym zapewnia wizualną spójność kodów alfanumerycznych, ale nie można polegać na spójności na większych obszarach wymaganych w przypadku bardziej złożonych wzorów, takich jak kody 2D. Istotne jest również wdrożenie systemu usuwania odprysków szkła w miarę ich złuszczania, aby nie zakłócały one wiązki laserowej podczas tworzenia kolejnych znaków.

Dobrym przykładem tego, jak technologia laserowego wytrawiania szkła została przyjęta jako standard branżowy, jest linia produkcyjna. W tej konkretnej konfiguracji wiązka laserowa wewnątrz systemu jest kierowana na obracające się lub wibrujące lustro. Lustro porusza się w sposób umożliwiający śledzenie cyfr i liter na znakowanej powierzchni. Jest to szczególnie przydatne w przypadku drukowania dat, terminów ważności oraz numerów partii produktów przemieszczających się na linii produkcyjnej, na przykład na linii produktów farmaceutycznych lub spożywczych albo butelkowania napojów. Wytrawianie laserowe szkła umożliwia znakowanie szklanych butelek w ruchu. Miejsce, w którym odbywa się znakowanie, nazywane jest stanowiskiem znakowania laserowego. Często występuje ono w zakładach pakujących i butelkujących. Szybkość systemów wytrawiania laserowego w dużej mierze sprawiła, że wraz ze wzrostem prędkości linii produkcyjnych w znacznym stopniu zastąpiły one starsze, wolniejsze technologie, takie jak wytłaczanie na gorąco i tampodruk na szkle.

  • Sugerowane rozwiązania
  • Dodatkowe zasoby

Kontakt

Informacja o Produktach:
+48-22-307-32-01

handel.seo@videojet.com

×

Kontakt:  

Sprzedaż Urządzeń: +48-22-307-32-01
Serwis i Materiały: +48 22 886 00 77